Skoči na glavno vsebino

Med mobilnostno periodo sva s kolegico med 16. in 20. septembrom 2024 spremljali pouk nemščine, ki ga šola Otto-Hahn-Gymnasium Goöttingen izvaja za učence tujce. Poleg tega naju je zanimal še pouk informatike in kako se učenci tujci vključujejo vanj.

Spoznali sva, v kakšnih korakih v Spodnji Saški vključujejo tuje učence v redni pouk. Tega ne moremo popolnoma enako prenesti v slovenski sistem, ker zakonodaja pri nas to predvideva drugače. Vendar pa lahko predlagava ravnatelju in ostalim odločevalcem, kako bi lahko naš način integracije tujih učencev izboljšali. 

Na primer všeč sta nama bila učbenik in pripadajoči delovni zvezek; zraven so bile še naloge za preverjanje znanja, na podlagi katerih učenec napreduje skozi poglavja v učbeniku. S kolegico sva si hitro zamislili, kako bi za začetek midve sami izdelali vaje in teste za naše učence tujce. Zelo nama je bila všeč tudi sama učilnica, kjer so se učenci tujci zbirali oz. se hodili učit nemščino. Tam je bilo zelo prijetno, domače vzdušje, učenci so radi prihajali in ustvarili povezano skupino.

Informatiko v Spodnji Saški poučujejo kot obvezni predmet v 9. in 10. razredu. V Sloveniji v osnovni šoli nimamo obveznega predmeta računalništvo. Žal. Vendar pa sva opazili, da v Göttingenu pri informatiki poučujejo programiranje v Scartchu, tako kot pri nas pri izbirnih predmetih računalništva. 

Zelo sva veseli, da sva imeli priložnost sodelovati v projektu Erasmus+, saj sva ne le spoznavali šolski sistem v Spodnji Saški v Nemčiji, ampak sva spoznavali mesto Göttingen, Nemčijo (odpeljali sva se tudi v Hamburg), tamkajšnje ljudi, njihov prevozni sistem. Spoznali sva, da sva Evropejki, da se po Evropi lahko samostojno gibava in si pri tem pomagava z informacijsko tehnologijo.

 

Dostopnost